Ázerbajdžánská ekonomika roste, uvádí zpráva agentury Fitch

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zaznamenala zlepšení makroekonomických ukazatelů v Ázerbájdžánu. Zpráva agentury uvádí, že v lednu až září 2018 ekonomika Ázerbájdžánu meziročně vzrostla o 0,8 procenta, zatímco tempo růstu HDP bez ropného průmyslu činilo jedno procento. Inflace prudce klesla z 12,9 % na konci roku 2017 na 2,4 % do konce října 2018.

Podle zprávy centrální banka Ázerbájdžánu (CBA) snížila v minulém měsíci diskontní sazbu na 9,75 procenta. Státní fond ropného fondu Ázerbájdžánu (SOFAZ) vzrostl na konci roku 2017 na 39 miliard dolarů. Dále agentura uvedla, že dolarizace v bankovním sektoru klesá.

Analytici společnosti Fitch se domnívají, že údaje potvrzují oživení Ázerbájdžánu z cenového šoku ropy v roce 2014 a následnou politickou reakci, která zahrnovala devalvaci směnných kurzů, přísnější fiskální politiku a nákladnou restrukturalizaci bankovního sektoru.

Tyto faktory umožnily orgánům, aby zvýšily investice do neropného sektoru, uvolňovaly měnovou politiku a podporovaly postupné zvyšování úvěrů.

KONTAKTUJTE NÁS

Napište nám

 

info@ea-coc.com

NAŠE ADRESA

Evropsko-Ázerbájdžánská obchodní komora z.s.
Jana Masaryka 252/6,
120 00 Praha 2
IČO: 059 05 052

OBCHODNÍ INFORMACE

zapsaná v rejstříku vedeném u
Městského soudu v Praze,
spisová značka L 68064,
právní forma spolek